Hraničářův učeň 2023

„Víno máš a markytánku, dlouhá noc se prohýří…“ Přestože známá píseň skupiny Spirituál kvintet svou podmanivostí vyvolává pocity dob dávno minulých, neřesti popsané v jejím textu na RR LARPu nezažijete. Jde totiž o akci křesťanské skautské organizace Royal Rangers v ČR, na které rozhodně neteče medovina proudem, ani se neprovozují břišní tance či hospodské rvačky. Přesto, pokud jste někdy zatoužili obléci se nádherně jako rytíř či princezna, sevřít meč či luk a zažít atmosféru bitevní vřavy, nebo se večer choulit v plášti u praskajícího ohně, spát v ležení pod hvězdami, obklopeni hradbami stromů, pokochat se krásou dnes již téměř zapomenutých artefaktů či dokonce nahlédnout do tajemství jejich výroby a použití, a to vše v pevných mantinelech křesťanské akce pro děti a mládež, je tahle víkendovka určena právě pro Vás.

RR LARP (Live Action Role Play, tj. hraní rolí naživo) začínal před lety jako krajská akce Royalistů na Vysočině. Dnes jde již o největší akcí českých RR v období těsně před letními prázdninami, kterou pod neformálním názvem „Bitva“ pořádá 25. přední hlídka Žďársko. Původním tématem akce byla totiž Bitva pěti armád ze závěru známé pohádkové fantasy knihy Hobit anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena. Od roku 2015 se potom zápletka LARPu odehrává ve světě knižní série Hraničářův učeň australského fantasy spisovatele Johna Flanagana (viz také ŽvK 10/2021).

Letošní ročník se konal v tradičním termínu třetího červnového víkendu na překrásné táborové základně „Křídla“ v srdci Českomoravské vrchoviny. Cestu si tam letos našlo asi 270 účastníků, přičemž bezmála dvě stovky byli členové Royal Rangers, kteří zastupovali plných 19 předních hlídek z celé ČR. To z LARPu činí jednu ze tří největších akcí RR u nás, hned po nedostižném květnovém Ringoturnaji a zhruba na stejně úrovni s únorovým RoyalFestem na Valašsku. Přibližně 75 účastníků pak nebyli Royalisté, ale různí milovníci historie a fantasy, jak z okolí, tak i zcela odjinud, kteří často objíždějí různé další LARPové akce pořádané v průběhu roku. Že si opakovaně nacházejí cestu i do Křídel, kde každý večer probíhají duchovní programy s chválami a kázáními, lze svým způsobem považovat za dobrou vizitku této víkendovky.

Co se týče jednotlivých kategorií, tak z 270 účastníků bylo „pouze“ 190 bojovníků. Z toho vyplývá, že můžete přijet na LARP a nemusíte pozdvihnout meč – pokud jsou vám zbraně nepříjemné a chcete si jen prožít víkend v historickém či fantasy stylu, i to je možné. Pokud ale budete chtít bojovat, tak musíte počítat s některými striktními pravidly. Například, že veškeré zbraně, které chcete v rámci hry používat, musí projít přísnou kontrolou organizátory, především z hlediska bezpečnosti. Nebo že čím propracovanější kostým budete mít, tím lépe budete v rámci hry odolávat zranění od nepřátel. Z uvedených 190 registrovaných bojovníků bylo 70 dětí od 8 do 14 let a 50 mládežníků od 15 do 18 let. Zbytek, tj. asi 70 bojovníků, byli dospělí účastníci. Děti mladší 8 let nebyly do hlavní hry připuštěny, ale čekal je letos vlastní program.

Zápletka letošního ročníku byla poměrně jednoduchá. Ostrov Sonderland, ležící v moři asi čtyři dny plavby od severské říše Skandie, je již nějaký čas bez krále. O moc tak soupeří jednotlivá města, ale bohatý ostrov bez panovníka je lákavým cílem pro všechny okolní mocnosti. Králové Araluenu, Skandie, Celtiky a Pikty proto svolávají své armády, aby podnikly invazi… Přítomní bojovníci se tedy rozdělili do čtyř armád, od „Mirků Dušínů“ v modrých barvách Araluenu, přes nezkrotné Celtiky v kostkovaných suknicích, divoké Skandijce v huňatých kožíšcích, až po hrozivě černé Pikty. Následovala náročná kampaň, na jejímž konci se před rozhodující závěrečnou nedělní bitvou vytvořila spojenectví Araluenu a Celtiky na straně jedné proti Skandijcům a Piktům na straně druhé. Bitva pak dopadla poměrně jednoznačně, zkušeným vojevůdcům Pikto-skandijské koalice se podařilo nepřátele zaskočit a v nastalé změti individuálních soubojů svou zběsilostí brzy ovládli pole.

Přestože předchozí řádky mohou znít drsně, je při striktním dodržování pravidel boj zbraněmi LARP relativně bezpečnou zábavou. Náš tříčlenný tým zdravotníků, kde stabilní zdravotnici Majku (zdravotní sestra) doplnila ARO lékařka Lenka a laický zdravotník Jožka, toho díky Bohu moc na práci neměl. Za dva dny intenzivních bojů všeho všudy jeden rozbitý nos, jedna pohmožděná ruka (v obou případech doporučena návštěva lékaře k došetření) a tři zásahy očního oblouku plus jedny rozbité brýle. Je za tím jak důslednost organizátorů při bezpečnostních kontrolách zbraní a v průběhu samotné hry, tak dodržování pravidel ze strany účastníků, čemuž velmi napomáhá křesťanský charakter akce zahrnující například i zákaz konzumace alkoholu.

Závěrem je nutné zmínit prvotřídní zázemí, které organizátoři pro účastníky vytvořili. Přestože například stravu si měl každý zařídit individuálně, týkalo se to pouze pátku. Od sobotního rána byl na tábořišti v provozu obchůdek s potravinami, kde šlo zakoupit sýry, balené salámy, sladkosti a balené nápoje. Dokonce tam bylo možné objednat si i čerstvé pečivo na následující den. Zdarma pak byly pro účastníky připraveny várnice k udržení pitného režimu, ráno s horkým čajem a horkou vodou, v průběhu dne se šťávou. Kdo chtěl, mohl pít čistou vodu čerpanou přímo ze studánky. Pořadatelé a jejich pomocníci pak k sobotnímu obědu obdrželi zdarma gulášovou polévku s chlebem a v sobotu večer bylo pro všechny účastníky připraveno 80 kg pečeného masa a čepovaná kofola a bezinka. Proudem tedy netekla medovina, ale chlazené limonády. K nedělní snídani potom kuchaři uvařili česnekovou polévku, po které se také jen zaprášilo. Stálé táborové kadibudky pak byly pro tento víkend posíleny sestavou mobilních toalet, tudíž na polní podmínky neslýchaný komfort. Samozřejmě, kdo chtěl strávit víkend výhradně archaickým způsobem života, bez těchto výdobytků moderní doby, ten mohl.

Za zdařilou fantasy víkendovku, která je ozdobou letošního jubilejního 30. roku činnosti Royal Rangers v České republice, patří díky nejen úžasným a obětavým organizátorům, ale především našemu Bohu, který nás chránil a přál nám i z hlediska počasí. A pokud Vás přechozí řádky zaujaly, tak vězte, že další ročník Royal LARPu je plánován na víkend počínající 14. červnem 2024.

Více fotek a vzpomínkové video k shlédnutí na žďárském webu:
https://www.rrzdarsko.cz/hranicaruv-ucen-2023

HTML galerie Zonerama

Podobné příspěvky

Naši podporovatelé a partneři

Naším největším podporovatelem je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Na krajské a lokální úrovni nás dále podporují především jednotlivé krajské a obecní úřady, církve a různé firmy.
Na národní či krajské úrovni jsme rovněž členy nebo spolupracujeme s různými organizacemi a církvemi. Díky aktivní spolupráci a předávání zkušeností může naše služba růst a fungovat.