Největší Ringoturnaj

Josef Jan Kovář

V jubilejním roce 2023, kdy Royal Rangers v České republice slaví 30 let od svého založení, proběhl v tradičním květnovém termínu již 24. ročník Ringoturnaje. Do rekreačního střediska Drak u města Křižanov na Vysočině se ve čtvrtek 4. května 2023 sjelo celkem 674 účastníků, aby se mj. utkalo v kolektivní sportovní hře ringo. Dalších přibližně 100 osob se zúčastnilo sobotního Dne otevřených dveří a připočteme-li také vojáky a policisty, kteří si pro účastníky Ringoturnaje připravili sérii ukázek, jedná se s přehledem o největší akci českých, moravských a slezských Royalistů za celou dobu naší existence.

Mimo hlavního turnaje ve hře ringo, kde zápolily všechny věkové kategorie účastníků, od nejmladších Ranger Kids až po věkovité Senior Rangers, se pořádaly tři další soutěže. Již dobře známá je týmová soutěž všestrannosti „Ranger roku“, v níž se družstva Royalistů utkávají v běhu, stavbě stanu, práci s ohněm a znalostech Bible. Naprostou novinkou byl letos turnaj v LARPu, brilantně připravený Royalisty ze Žďárska a spočívající jednak v šermířských soubojích tříčlenných družstev, jednak ve střelbě z luku na terč. Posledním turnajem pak byly deskové hry, které za tímto účelem poskytl jejich výrobce, firma MINDOK. Jeden den se soutěžilo ve hře Azul, druhý den v legendární hře Carcassonne a poslední den ve hře Memoarrr! Mimoto se v celém středisku konaly další různé aktivity, od sportovních přes vědomostní až po výchovné, přičemž jedním z nejpoutavějších programů byl letos ornitologický koutek spojený s kroužkováním ptáků.

autor Marek Bužga

Významným zpestřením letošního Ringoturnaje byla páteční prezentace Policie ČR z Krajského ředitelství v Jihlavě i sobotní ukázky Armády ČR. A stranou nezůstal ani stan Všeobecné zdravotní pojišťovny. Státní policisté si připravili divácky velice vděčnou dynamickou ukázku policejních psovodů s různými typy zákroků proti pachatelům, zájem mezi přítomnými držiteli řidičského průkazu pak vyvolávala prezentace civilní policejní octavie používané dopravními policisty k tzv. skrytému dohledu nad bezpečností silničního provozu.

Premiéru si na Ringoturnaji odbyla naše armáda a nutno říci, že ve velkém stylu. V sobotu ráno se nejprve objevil nový terénní vůz Toyota Hilux z Krajského vojenského velitelství v Jihlavě a vzápětí se začaly sjíždět obrněnce. Velitelství armády vyslalo do Křižanova zástupce z několika útvarů v jižních Čechách. Jako první dorazili příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic s lehkým obrněným vozidlem ATF Dingo 2. Vzápětí přijeli zástupci 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce s lehkým obrněným vozidlem Iveco LMV. Nu a konečně se objevila ohromná silueta vozidla Tatra 815-7 8×8 PRAM, určeného k přepravě minometu. Tento kus k nám dorazil z Tábora, kde slouží u 42. mechanizovaného praporu. Statickou ukázku techniky doplňoval stan s ukázkami ručních palných zbraní zavedených v AČR a přítomen byl i vojenský historik přibližující účastníkům dějiny a tradice našeho vojenství. Což je s ohledem na dění posledních let opět velmi aktuální téma.

Naprosto strhující byly dynamické ukázky vojáků, kdy se náhle na nebi ozval rachot a ke středisku „Drak“ se rychle přiblížil mohutný transportní vrtulník Mi-171Š z 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou. Vrtulník nejprve před branou střediska vysadil družstvo po zuby ozbrojených vojáků slaňovací technikou „fast rope“, vzápětí na louce nabral výsadkáře, vystoupal s nimi do výše téměř 800 m a vysadil i je. Parašutisté přistáli u praporku na louce s dokonalou přesností a nebylo divu, jednalo se o příslušníky elitního 102. průzkumného praporu Prostějov, jedné z nejlepších jednotek naší armády. Fantastická pak byla rovněž ukázka psovodů Vojenské policie se psy zaměřenými na vyhledávání výbušnin. Tato speciální jednotka chrání i prezidenta republiky nebo ministryni obrany. Dech beroucí armádní prezentaci na Ringoturnaji 2023 zakončil slavnostní průlet dvojice stíhaček JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva Čáslav, které nad našimi hlavami zaburácely přesně v 16:30.

Nejdůležitější částí Ringoturnaje jsou večerní duchovní programy, organizované zvlášť pro každou z věkových skupin dětí, s nimiž RR pracuje. Letošní téma neslo název „Super Heroes“ (Superhrdinové). Život, který žijeme, totiž není jednoduchý a musíme v něm překonávat mnoho překážek a podstoupit mnoho bojů (a to nemusíme být ani v armádě). Večerní programy se opět odehrávaly jednak ve velkém stanu nedaleko rybníka, dále v centrální jídelně a rovněž na hotelu. Na posledně jmenovaném místě probíhal již tradičně program pro nejmenší Ranger Kids (dříve Greenhorny) v režii Miroslavy Smetanové (AC Kolín), vedoucí Mateřského centra KidzTown v Kolíně. O dalších programech nemohu ani letos podat mnoho informací z důvodu vlastní služby, kterou bylo zajištění zdravotní péče.

Zdravotnickou službu na Ringoturnaji jsme letos zajišťovali v 16 lidech. Oproti loňskému ročníku došlo k částečné obměně týmu vynucené okolnostmi, kdy jsme se mezitím museli vyrovnat s tragickou ztrátou Ivany Fridrichové, vynikající zdravotní sestry a dlouholeté velitelky 40. PH Hustopeče. Jádro letošního týmu tvořili tři lékaři, dva záchranáři a zdravotní sestra, kteří byli doplněni laickými zdravotníky. Přestože se někteří z nás viděli poprvé v životě, tým se dal skvělým způsobem dohromady. A rozhodně jsme se nenudili. Za 5 dní jsme zaznamenali 201 zákroků, od klíšťat (11x) přes spáleniny od slunce (26x), bolest v krku (19x) a horečky (7x) až po 48 nejrůznějších úrazů – v naprosté většině lehkých, ale tři případy jsme dopravili do blízké nemocnice v Mostišti, aby se vyloučila zlomenina. K jednomu pacientovi jsme dokonce dovolali záchrannou službu a další účastník byl ze zdravotních důvodů předčasně odeslán domů. Navzdory značnému vytížení týmu jsme vnímali velikou Boží milost a ochranu v tom, že se nic vážného nestalo. Povolaná sanitka mohla odjet prázdná a i ta podezření na zlomeniny se nepotvrdila. A v poslední den akce jsme si všichni mohli vyslechnout svědectví, jak maličká Johanka, která se za dramatických okolností narodila během loňského Ringoturnaje, krásně prospívá. Díky Bohu!

Co říci závěrem? Jednou z letošních novinek byla politická záštita akce, kterou poskytl předseda Senátu Parlamentu ČR, dr. Miloš Vystrčil. Osobně jsme ho v Křižanově nepotkali. Přesto, kdo chtěl, tak nebyl ochuzen o výjimečný čas strávený s mimořádnou osobností. A to nejen na večerních programech či ve stanu modlitebníků. Kdo to byl? Účastníci Ringoturnaje 2023 znají odpověď. 🙂

(článek byl publikován v časopise Život v Kristu 6/2023)
HTML galerie Zonerama

Podobné příspěvky

Naši podporovatelé a partneři

Naším největším podporovatelem je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Na krajské a lokální úrovni nás dále podporují především jednotlivé krajské a obecní úřady, církve a různé firmy.
Na národní či krajské úrovni jsme rovněž členy nebo spolupracujeme s různými organizacemi a církvemi. Díky aktivní spolupráci a předávání zkušeností může naše služba růst a fungovat.