Lange Nacht 2022

Petr Němec

Letos to bylo jiné. Protože lesní úřad ne a ne vydat to správné razítko, konala se nakonec Dlouhá noc v Drážďanech a okolí. Ve městě. Na sněhu. V lednu 2023.

Lange Nacht je setkání hlídek ze širokého okolí, s cílem poznat ostatní a užít si noční putování. Jde o záležitost společenskou, ale i orientačně vzdělávací. Tradičně je počet účastníků omezen na 120. Napočítal jsem 15 hlídek. Se vzděláváním je to myšleno vážně – odpoledne byla mapová přednáška a potom čtyři orientační semináře. Poté už muselo být každému jasné, jak orientovat mapu, jak svůj život, jak používat kompas a co dělat při setkání s divokým prasetem. Po společné večeři následovala tradiční bohoslužba a potom už se vyráželo do terénu.

„Lange Nacht“ je akce zaměřená na „trénink” orientačních dovedností. A také je to velmi velmi příjemné setkání lidí a předních hlídek, které jsou jinak třeba stovky kilometrů od sebe. Primárně je určená pro “Pfadrangers” (15-18 let) a Royalrangers (nad 18 let). S absolvovaným NVTJ je možné se účastnit už od 14 let.

Putování zasněženým městem nepostrádá romantiku. Dostat na břehu Labe koordináty 300°/870m, když vytčený bod pak leží kdesi na druhém břehu, je napínavé. Taktéž střelba gumovou kachničkou, luštění šifer nebo překonávání místního potoka. I osádky 9 kontrolních stanovišť měly ve městě určité napínavé okamžiky, protože s rozloženými celtami a spacáky jejich posty silně připomínaly bezdomovecké tábory. Kolemjedoucí policejní auta zvědavě přibržďovala.

Zimní atmosféra přímo vybízela ke koulování a bobování na břehu Labe. Ve svých důsledcích to ovšem přinášelo i totál mokré ponožky a jiné oblečení a bylo tak možné v praxi aplikovat čerstvé vědomosti ze seminářů (když už jsem tak chytrý, že nemám náhradní ponožky, dám si do bot alespoň igelitové pytlíky). Některé posty byly v lesích za městem a ač se to nezdá, dá se i ve městě za noc lehce nachodit 25 km. Návrat byl do sedmi hodin na základnu, kde už čekala (kromě suchých ponožek) i snídaně a místo na spaní.

Bylo to nesmírně příjemné setkání s bonusem nočního orientačního putování. Doufám, že se příště účastníš i ty!

HTML galerie Zonerama

Podobné příspěvky

Naši podporovatelé a partneři

Naším největším podporovatelem je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Na krajské a lokální úrovni nás dále podporují především jednotlivé krajské a obecní úřady, církve a různé firmy.
Na národní či krajské úrovni jsme rovněž členy nebo spolupracujeme s různými organizacemi a církvemi. Díky aktivní spolupráci a předávání zkušeností může naše služba růst a fungovat.