20 let v 25. přední hlídce Žďársko

V letošním roce v srpnu slaví přední hlídka ze Žďárska 20 let od založení. Za tuto dobu stihli díky Bohu zorganizovat více než 30 táborů, bezmála 100 víkendovek a nespočitatelné množství schůzek. Během těchto akcí prošlo jejími řadami několik desítek členů, z nichž někteří se stali dalšími vedoucími, a několik stovek dalších účastníků.

Vyzpovídali jsme (stále prvního) velitele přední hlídky Pavla Svobodu.

 • Jak jsi se dostal k RR?
  V roce 1998 jsem nastoupil do zaměstnání v Karviné a začal jsem tam chodit navštěvovat sbor AC Karviná. V tomto sboru měli pro děti i mládež Royal Rangers. Začal jsem tam chodit, protože mi to bylo blízké. I v mém domovském sboru KS Bystřice n. P. byly děti, kterým jsem se věnoval. Několik let jsme s „karviňáky“ dělali společné akce a ani 230 km vzdálenosti nás nemohlo rozdělit.
 • Proč jsi se rozhodl založit přední hlídku Royal Rangers?
  Když jsme v Bystřici n. P. hledali, kam s dětmi vstoupíme, byla volba pro RR přirozeným důsledkem mých kontaktů s RR v Karviné a na severní Moravě vůbec. První tábor jsme dělali v roce 2001 na Spálenci u Vysokého Mýta s Karvinou, Třincem a Oldřichovicemi. Vstoupil jsem do té služby, protože to bylo Boží povolání pro mne.
 • Vzpomeneš si ještě na svého průvodce seniora z NVT? Víš, kdo to byl?
  Petr Helešic a byl velmi nepříjemný 😊
 • Jaké byly začátky služby RR?
  Již jsem popisoval výše naše kontakty se severní Moravou a společné akce. Na Vysočině jsme se spojili s vedoucími a dětmi z BJB Křídla a o něco později ještě z KS Žďár nad Sázavou a tyto vazby přetrvávají až do současné doby. První tee-pee a jiné vybavení jsem kupoval ze své výplaty. V začátcích jsme si půjčovali vybavení i tábořiště kde se dalo a teprve až v roce 2008 jsme začali budovat vlastní tábořiště v Křídlech. Za 20 let činnosti jsme nastřádali již pěkný majetek (i včetně srubu).
 • Vzpomeneš si na nějaký zážitek, který Ti opravdu utkvěl v paměti?
  Vytopení tábořiště v Bechyni v roce 2002, kde jsme bojovali o holý život. Naštěstí se to stalo jeden den před spuštěním tábora, takže jsme tam byli jen s přípravným týmem. O 5 let později jsme do Bechyně vrátili a na táboře jsme pak křtili nejvíce dětí, co jsme kdy na táborech křtili (cca 8-10, už si to přesně nepamatuji).
 • Chtěl si s RR někdy seknout?
  Nevybavuji si to. Určitě jsem byl mnohokrát unavený a cítím se často přetížený. Je také pravdou, že se často modlím a hledám, co je Boží vůlí pro můj život a ptám se, zda není čas přehodit výhybku. Velkou změnou bylo i to, že jsem své zkušenosti z RR zúročil v podnikání a před 7 lety jsem si postavil lanový park a začal nabízet outdoorové programy i pro širší veřejnost.
 • Co by sis přál do budoucna? Máš nějaké plány?
  Přál bych si, aby se děti obracely ke Kristu a aby RR rostl. Leží mi na srdci, aby v RR byly kvalitní vyučovací materiály, podle kterých bychom mohli děti na schůzkách vést, a proto jsem se připojil k týmu, který má novou literaturu na starost. Jinak co se týče RR, nemám žádné nové vize a plány, snažím se být věrný v malých věcech. V Bystřici n. P. máme v současné době hodně malých dětí, kterým se věnuji a hodlám v tom pokračovat i nadále. Navíc mám doma 4 malé děti (včetně nejmladší 6 měsíční dcery), takže to není na žádné velikášské myšlenky.
 • Změnila se za těch 20 let nějakým způsobem práce s dětmi?
  Ano i ne. V něčem ano, v něčem ne. Je to na delší zamyšlení a nechci tady psát nějaká klišé, že dříve bylo všechno lepší a snazší…
 • Myslíš, že RR má stále co nabídnout?
  Ano. Víru, křesťanské hodnoty, vyučování, kvalitní outdoorový program, rozvoj ve všech oblastech člověka, …
 • Co bys vzkázal svému mladšímu já před 20 lety?
  Aby se tak nehonil, nedělal věci ze svých sil, žil více z Boží milosti a předával kompetence. „2 Timoteovi 2:1-2  A ty, můj synu, buď silný milostí Krista Ježíše, a co jsi ode mne slyšel před mnoha svědky, svěř to věrným lidem, kteří budou schopni učit zase jiné.“
 • Jsi velitelem přední hlídky, krajským velitelem, členem národní rady. Myslíš, že to můžeš ještě někam posunout? 😉
  Nepřemýšlím, kam to posunout, ale kde ubrat. Hledám, co je opravdu Boží vůlí pro můj život a co jsem si na sebe naložil sám nebo co jsem si na sebe nechal naložit od druhých. Nechci se uštvat. Moje manželka a děti by byli pak smutní.

Děkujeme Pavlovi za odpovědi a přejeme mu do další služby spoustu elánu a Božího vedení. Na webových stránkách rrzdarsko.cz lze i najít vzpomínkové video za uplynulých 20 let.

V těchto dnech slaví 20 let od založení ještě 26. přední hlídka Olomouc a 27. přední hlídka Jihlava. Velitelům byli položeny stejné otázky a již brzo bude možné si přečíst jejich odpovědi 🙂

Copy link
Powered by Social Snap