Srbsko 2015

srbsko15_127Tábor v Srbsku se stal v naší organizaci téměř tradicí. Již třetím rokem vyrazilo 10 mladých „misionářů“, aby připravili netradiční tábor pro děti v Srbské Pivnici. Známe tady několik skvělých lidiček, kterým nejsou lhostejné osudy dětí, které žijí kolem a tak se snaží pro ně připravit zajímavý program. Náš tým připraví kompletní program, doveze nezbytné vybavení a spolu realizujeme týdenní tábor. Pro většinu zdejších dětí už jen to, že spí ve stanu, je obrovským zážitkem. Tohle tady neznají. Navíc dovezeme zábavu, nové kolektivní hry, napínavé příběhy a zajímavé rukoděly.

Během tří let spolupráce jsme dokázali zrealizovat i výpravu srbské delegace na naší vsetínský RoyalFest. Ve spolupráci jsme se posunuli ve vzájemné spolupráci k tomu, že srbská část týmu se plně zapojuje do realizace programu a ne jen jako dozor a tlumočníci. S tlumočením to není tak kritické, protože v Pivnici většina dětí umí slovensky. Jejich pradědové se zde přistěhovali za lepším živobytím. Žel, teď je to spíše opačně, mladí lidé utíkají na školy a za práci na Slovensko. Pivnice je dnes téměř z poloviny neobydlená.

Dalším úspěchem našich výjezdů je to, že jsme byli schopni ve třetím ročníku větší polovinu aktivit přenést na místní fotbalové hřiště a nabídnout aktivity i neorganizovaným dětem, které mohly kdykoli přijít a zapojit se. Nejoblíbenější aktivity byly Ringo, Baseball, Lukostřelba a Lakros.  Další velikou atrakcí jsou naše Pálavy – nafukovací lodě, se kterými soutěžíme na dunajském zavlažovacím kanále asi 15 km od Pivnice. Dopravu zajistily zde nejpoužívanější dopravní prostředky – traktory.

Pro náš tým juniorů, kteří Srbský tábor absolvují jako Národní výcvikový tábor juniorů je akce velmi silným zážitkem. Prověří si zda dokážou využít nabyté vědomosti a zúročí své dosavadní zkušenosti. Dostat se do situace, kdy musím přijmout zodpovědnost za své jednání, vědomí, že nikdo za mne úkol neudělá, dokázat se poprat s překážkami, být dobře připraven a zároveň dokázat improvizovat, to jsou neocenitelné zkušenosti.

V Srbsku máme dobré přátele, ke kterým se vždy budeme rádi vracet. Já doufám, že se najdou síly k tomu, abychom v tomto projektu mohli i nadále pokračovat.

Fotogalerie Srbsko 2015

srbsko15_179 srbsko15_191

Copy link
Powered by Social Snap