ELC 2012 ve Slovinsku

Reportáž přímo z Evropské konference národních velitelů – Moravske Toplice, Slovinsko.

Ve Slovinském lázeňském městečku proběhla 9.-12.2.2012 Evropská konference velitelů RR. Přinášíme proto horké novinky. Ta první je, že příští Eurocamp se bude konat až v roce 2016, tedy o rok později než jsme zvyklí. Němci totiž chystají na rok 2014 Bundescamp pro 15 000 účastníků a další rok by nebyli schopni na Eurocamp dojet v takovém počtu, aby se opět stali výraznými sponzory pro celou Evropu. Termíny nemohou posunout protože je u nich problém najít víkend, kdy mají všichni prázdniny. No tak co bychom pro německé kamarády neudělali… Ale nebojte, další Eurocampy budou zase v budoucnu každé čtyři roky.
Další novinkou je, že se snad ujme náš dávný projekt uspořádat mezi Eurocampy nějakou podobnou akci menšího rozsahu, třeba Kemp regionální, u nás třeba „Slovanské sekce RR“??? Seveřané by pak měli svoji a západní Evropa také. Otázkou je co s Balkánem – že bychom je vzali k sobě?
Je nám líto, ale nepodařilo se prosadit, abychom rozhodli, kde tedy Eurocamp 2016 bude. Máme prozatím pozvání do Maďarska a Polska. Je možné, že na příští ELC se najde ještě někdo jiný, ale my preferujeme Polsko.
Dále Celoevropská konference RR zvolila staronový evropský výbor a dlouze se diskutovalo o rozpočtu. Na posledním Eurocampu ve Francii se totiž ušetřila docela hezká částka a tak bylo třeba najít shodu, co s ní. Veliká část se utratí na rozvoj RR v začínajících zemích a evropské kanceláře.
Právě se diskutuje o možnosti registrovat Royal Rangers v Evropě jako celoevropské sdružení, které by fungovalo jako střecha pro všechny. V současné době funguje Royal Rangers v 28 zemích s členskou základnou 25 165. Česko se stále řadí do první kategorie, což znamená že jsme zcela samostatná a rozvíjející se organizace. Ve velikosti jsme druzí v Evropě – za nedostižnými Němci s členskou základnou 16 700. Tvrdě nám šlapou po krku Poláci (767) a Norové (726).  Musíme zabrat, jinak nás Poláci brzy převálcují. Ještě že nejsme tady proto, abychom soutěžili, ale spolupracovali.
Hledáme možnosti, jak pomoci zemím, které to potřebují. Jedná se především o Estonsko, Bosnu, Litvu a Portugalsko. Také stále ještě máme RR nepolíbené země jako je Řecko, Kosovo, Malta, Monaco, San Maríno a Vatikán. Že bychom konečně vyrazili na misii i my? No, uvidíme.
Během konference nám byly také prezentovány zajímavé akce (a pozvánky), třeba na Camporamu do USA, nebo na XED do Anglie.

FOTOGALERII z ELC 2012 najdete zde.

 

Copy link
Powered by Social Snap