Středisko Víteček a ZŠ speciální RR

Středisko Víteček

Středisko sociálních služeb Víteček vzniklo v roce 2000 pod 15. Přední hlídkou Royal Rangers a jeho posláním je sloužit dětem i dospělým lidem se zdravotním postižením. V rámci střediska fungují služby denního stacionáře, sociálně-terapeutických dílen a osobní asistence.

V současné době zaměstnává 30 pracovníků, kteří se starají o zhruba 150 klientů ve třech sociálních službách v plzeňském a karlovarském kraji.

Denní stacionář

Služba pomáhá dětem a dospělým lidem se zdravotním postižením žít spokojený, vyrovnaný a naplněný život v přirozeném prostředí.

Sociálně terapeutické dílny

Služba pomáhá dospívajícím a dospělým lidem se zdravotním postižením zapojit je do produktivních činností jejich vrstevníků.

Osobní asistence

Služba je určena osobám, jejichž soběstačnost je snížena z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení.

Dalšími cíli služeb je

ZAČLENĚNÍ – pomáhat lidem s postižením žít způsobem běžným pro jejich vrstevníky z většinově společnosti – mít ve všední dny aktivní denní program, věnovat se svým zájmům, vzdělávat se, navazovat a udržovat sociální kontakty a mezilidské vztahy, využívat příležitostí a veřejných služeb
ROZVOJ – podporovat zdravý rozvoj osobnosti lidí se zdravotním postižením v oblasti fyzické, duševní, duchovní i sociální a tím zvyšovat jejich soběstačnost a nezávislost na péči druhých osob, a zároveň přispívat k tomu, aby mohli prožívat naplněný život
RODINA – umožnit lidem s postižením zůstat v jejich přirozeném sociálním prostředí, v rodině, při zachování běžných aktivit členů rodiny a podporovat pečující rodinu, aby mohla o dítě s postižením pečovat s láskou a kvalitně
POHODA – pomáhat lidem s postižením, aby se i přes svůj zdravotní handicap cítili fyzicky i psychicky co nejlépe a aby co nejméně trpěli nepříjemnými dopady svého nepříznivého zdravotního stavu

Základní škola speciální RR

Základní škola speciální Royal Rangers začala fungovat začátkem kalendářního roku 2008 a úzce spolupracuje se Střediskem Víteček za účelem zajištění komplexní péče dětem se zdravotním postižením.

Dříve museli děti po dosažení školního věku odcházet do jiného prostředí a pro rodiče bylo náročné zařizovat například dojíždění do školy. Žáci školy jsou tak ve většině případů rovněž uživateli služeb Střediska Víteček. Využívají každodenní svozu z obcí v karlovarském a plzeňském kraji, které zajišťuje provozovatel střediska.

Škola sídlí ve stejné budově jako Středisko Víteček, pořádá společné akce a po skončení vyučování některé děti využívají služby střediska namísto školní družiny.

Každý žák pracuje podle vlastního individuálního vzdělávacího plánu, který je pro něj vytvořený na míru. Tento plán se vytváří každoročně znovu ve spolupráci s rodiči a se speciálním poradenským centrem a je možné jej upravovat i během roku podle aktuálních schopností a dovedností žáka.

Cílem je připravit děti v maximální možné míře na samostatný a nezávislý život v rámci jejich individuálních schopností.

Články na webu

Podpořte nás

Fungujeme jako nezisková organizace již od roku 1993 a prostředky pro naši činnost získáváme z dotací, darů a členských příspěvků. Nedílnou součástí je práce vedoucích, kteří svou službu vykonávají zcela dobrovolně a bez nároku na odměnu.
 

Hlavní podporovatelé a partneři

V roce 2024 jsme se zapojili do projektu Vzdělávání v Royal Rangers, který je realizován v rámci výzvy č. 02_24_031 Šablony pro neformální vzdělávání OP JAK a je spolufinancován Evropskou unií a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, které je také naším největším podporovatelem.
Na krajské a lokální úrovni nás dále podporují především jednotlivé krajské a obecní úřady, církve a různé firmy.
Na národní či krajské úrovni jsme rovněž členy nebo spolupracujeme s různými organizacemi a církvemi.

Uznaná organizace MŠMT

V roce 2021 se naší organizaci podařilo získat prestižní titul „Uznaná organizace Ministerstva školství pro oblast práce s dětmi a mládeží“ pro roky 2022 – 2023 a tento titul obhájit i v roce 2023 pro následující období 2024 – 2026.
Udělení titulu je uznáním dlouhodobé a kvalitní práce ve prospěch dětí a mládeže.