Hraničářův učeň 2021

Název slavné knižní série australského spisovatele Johna Flanagana dával tušit, co se bude během prvního zářijového víkendu roku 2021 na táborové základně v Křídlech vlastně dít. Jednalo se o třídenní zážitkovou víkendovou akci s námětem žánru fantasy, přičemž formu programu vystihuje zkratka LARP (z anglického Live Action Role Play, tedy hraní rolí naživo). Jde o hru, kdy účastníci sehrávají role svých hrdinů nikoliv u stolu nad deskovou hrou nebo u displeje počítačů, ale naživo – vyjednávají, bojují, běhají, plní nejrůznější úkoly, a to vše v (pokud možno) reálných kostýmech svých hrdinů. Příprava a náklady na takovou hru jsou díky předepsanému vybavení, kostýmům a výzbroji podstatně náročnější než u běžných her a akcí (snad s výjimkou tematických letních táborů), ale pokud se k této formě trávení volného času odhodláte, tak vás čeká ohromná porce zábavy, silných zážitků a nových přátelství se stejně postiženými (ehm, zaměřenými) lidmi.

LARPová víkendovka Royal Rangers je již vyhlášenou akcí s osmiletou historií. Organizují ji royalisté z Vysočiny, konkrétně z 25. přední hlídky Žďársko. A jejich původně komorní událost pro zájemce z oddílů v Kraji Vysočina se rozrostla do dnešních rozměrů se dvěma stovkami účastníků z celé ČR. Hlavním bodem programu je bitva, vedená pomocí speciálních LARPových zbraní, které (při dodržení stanovených pravidel) výrazně snižují riziko úrazu. V prvních letech byla akce zaměřena na rekonstrukci Bitvy pěti armád, popsané ve známém fantasy románu Hobit anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena, nicméně v současnosti je prostředí „Bitvy“ (jak je akce neformálně nazývána) pevně zakotveno ve světě Hraničářova učně.

Letošní ročník LARPové víkendovky byl pochopitelně ovlivněn neblahými událostmi kolem nemoci covid-19. Původní (a tradiční) červnový termín nešlo realizovat, ale odklad akce na září se ukázal být dobrým tahem. A slouží organizátorům ke cti, že to letos nevzdali a šli do náročných příprav i s tím rizikem, že akci nebude možné provést. Naše rodina, tj. dva vedoucí RR a jejich tři malé děti, se přihlásila již na jaře. Po účasti na „Bitvě“ jsme toužili již několik let, ale pokaždé vyvstaly komplikace, které naše touhy zhatily. A i letos to s okolnostmi nevypadalo úplně nejlépe. Mimo covidu nás totiž poněkud pocuchala služba na jednom z letních táborů, kterého jsme se účastnili. Nicméně všechno dobře dopadlo, děti se zotavily, auto nám v servisu stihli opravit a já si po úraze odpustil větší máchání mečem. V pátek 3. září jsme tak byli připraveni a plni očekávání vyrazili na Vysočinu.

Základna Royal Rangers u obce Křídla (okr. Ždár nad Sázavou) je umístěna v nádherném koutě naší vlasti, při hranici Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Skvostné prostředí pro návštěvu snového fantasy světa! A hned od počátku byla znát i propracovaná organizace pořadatelů, na víkendovou akci nebývalá. Již od prvního okamžiku, kdy přijíždějící automobily usměrňovala pořadatelská služba oděná ve slušivých kostýmech, se srdce milovníka fantasy tetelilo blahem. A když v údolí obklopeném lesy vyrostlo stanové městečko a vzplály první ohně, člověk se rázem přenesl do dávných dob, do ležení chrabrých válečníků a sličných dam. Budíček z podobných myšlenek však přišel rychle, poté, co jsem zbytek horké vody po večeři vylil za stanem do vysoké trávy s (dosud neodhaleným) vosím hnízdem. Protiútok dravého hmyzu byl zběsilý a tři členové naší rodiny z pěti inkasovali v rychlém sledu bolestivé zásahy. V odvetě jsem několik exemplářů zahubil, ale postupem času mě vyvražďovací choutky přešly. Řekl jsem si, že koneckonců to my jsme hosty v jejich říši, a nechal jsem je být. A světe div se, vosy na nevyřčené příměří přistoupily a po zbytek víkendu si už nás nevšímaly, byť jejich hnízdo bylo pouhý metr za naším stanem.

Ale zpět k „Bitvě“. Účastníci byli rozděleni do čtyř národů: Araluenu, Skandie, Celtiky a Černých rytířů. Kdo zná sérii Hraničářův učeň, tak ví, o čem je řeč. Ale zde nutno upozornit, že znalost předlohy není pro zážitek z akce nezbytnou podmínkou. Tohle dělení na národy se ovšem řešilo již v rámci registrace, neboť každý národ má typický vzhled. Zatímco Araluenští se halili do sytě modré, Skandijci rádi nosili doplňky z chlupatých kůží. Celtikové měli v oblibě skotské kilty nebo alespoň kostkované látky a Černí rytíři byli… prostě černí. Kromě hlavních národů zde pak byla skupina Žoldnéřů různorodého vzhledu a výzbroje, které si jednotlivé národy mohly najímat pro posílení svých armád. Nu a nakonec byla skupina nebojových účastníků akce, kam jsme s malými dětmi spadali i my.

Námětem víkendovky byl střet několika mocností Flanaganova světa. Na jedné straně stálo království Araluen se spřátelenými válečníky ze Skandie. Jejich hrozivým nepřítelem byli Černí rytíři, následovníci prokletého barona Morgaratha, spolu se svými spojenci z divoké Celtiky. K osudovému střetnutí obou stran však vedla dlouhá cesta, lemovaná plněním různých dílčích úkolů, politikařením uvnitř národů (volby krále, vojevůdců) i mimo ně (uzavírání mezinárodních koalic, získávání žoldnéřů atd.). Nasazení všech bylo maximální, napětí stoupalo, a když byly všechny diplomatické a politické možnosti vyčerpány, propukl tvrdý boj. Přesně v duchu hesla slavného pruského stratéga von Clausewitze: „Válka je pouze pokračováním politiky jinými prostředky.“

Ptáte se možná, kde v tomhle je Pán Ježíš? Tak například v kázni účastníků, kteří pobývali na akci s úplným zákazem alkoholu, kouření a drog. V rozvíjení smyslu pro čestnost a fair-play v situacích (byť hraných), kdy se v lidech obvykle probouzejí ty nejhorší pudy. V navazování nových přátelství a v posilování těch stávajících. A v neposlední řadě, v sobotním večeru chval a v následném kázání o hodnotě Bitcoinu 🙂 Jsem šťastný, že jsme se mohli s rodinou zúčastnit této akce, strávit nezapomenutelný víkend s mnoha přáteli v krásné přírodě, naučit se zase něco nového z tábornického umění i zahrát si na hrdiny z dávných dob. Atmosféra na místě mi osobně velmi připomínala tu na Eurocampech, takže to pro mne byla i určitá satisfakce za loňské, covidem zrušené Švýcarsko. A byť jsem si nezabojoval, budiž toto důkazem, že Royal LARP si lze užít i beze zbraní. Děkuji Bohu za obětavé organizátory i za skvělé počasí, které bylo příznivé po celý víkend.

Více fotek k shlédnutí na žďárském webu:
https://www.rrzdarsko.cz/hranicaruv-ucen-2021/

Copy link
Powered by Social Snap