Předávání štafety v 35. přední hlídce Praha

V souvislosti s tématem podzimní konference a vlastně ještě před tím nás napadlo, že by bylo zajímavé udělat anketu na téma „Předávání štafety“, která by pomohla ostatním trochu poznat pocity odcházejících “dinosaurů” a nastupující generace a třeba jim i pomoci ve vlastním rozhodování.

Oslovili jsme 34. a 35. přední hlídku z Nymburku a Prahy, protože obě v současné prochází generační výměnou a vedli ji dlouholetí „zasloužilí matadoři“. V Praze již proběhlo oficiální předání letos v létě, v Nymburce je proces stále v běhu. Jak si v takovém prostředí povede „nové koště“?

Jako první dodali odpovědi zástupci z pražské pětatřicítky – odcházející Michal Jungmann a nový velitel přední hlídky Daniel Pumr.

 • Michale, jak dlouho jsi vedl hlídku?
  Do hlídky jsem přišel na podzim 2007 a v jejím čele jsem aktivně stál od podzimu 2011 do léta 2020, tedy 9 let.
 • Kdy tě poprvé napadlo, že by vedení mohl převzít někdo jiný?
  Poprvé jsme tuto otázku v hlídce řešili na podzim 2017, kdy jsem zvažoval svou kandidaturu do Národní rady a bylo nám všem jasné, že skloubit službu v hlídce se službou v NR bude náročné. Ale neměli jsme tehdy člověka, který by byl připravený nastoupit do čela. Na vážno jsme pak otázku vedení hlídky řešili od roku 2019, kdy jsem vyhořel, a přes dva mezikroky jsme se letos dostali ke jmenování nového velitele, který mne v čele hlídky vystřídal.
 • Byl v tom spíš úvaha „někdo mi vezme mojí práci“ nebo „už je to dost, aby se konečně našel někdo mladší“?
  Za sebe cítím v prvé řadě obrovskou vděčnost, že nás Pán Bůh ze složité situace, ve které jsme v jednu chvíli neviděli žádné řešení, nakonec zdárně vyvedl, a moc se těším na nové a zdravé fungování hlídky s novým velitelem v čele. Co se mojí práce týče, nikdo mi ji nebere 🙂 V hlídce zůstávám v pozici zástupce velitele a budu se nadále starat o praktické zajištění služby stejně jako doposud.
 • Neměl jsi pocit, že už taky vadí určitý věkový odstup a řekněme „staromódní“ vnímání světa?
  Některé věci dinosauři vnímají jinak, to je jasné, ale u nás to rozhodně nebyl problém, který bychom řešili – měli jsme dost jiných problémů podstatně zásadnějších.
 • Nebál ses, že tvůj nástupce změní směřování hlídky jinak, než bys chtěl?
  Ne. Jednak se s Daníkem známe cca 13 let (polovinu jeho života 🙂 ) a společnými rozhovory o hlídce jsme v posledních letech strávili desítky hodin, druhak věřím, že přední hlídka (a služba Royal Rangers obecně) je v prvé řadě Boží dílo, o které se Pán Bůh postará. A zkušenost z posledního roku a půl v hlídce mne v tomto velice utvrdila a povzbudila.
 • Daníku, jak dlouho jsi v hlídce?
  Pokud správně počítám, bude to brzy 17 let. Jako vedoucí nyní začínám jedenáctý rok.
 • Co jsi v hlídce všechno dělal, než jsi se stal hlavním vedoucím?
  Začínal jsem jako juniorský vedoucí u greenhornů. Pak jsem v průběhu let postupně vystřídal všechny věkové skupiny. Zásadním zlomem bylo, když jsem před pěti lety začal dělat hlavního vedoucího tábora pro greenhorny a trappery. V posledních letech jsem se podílel na vedení jako zástupce velitele či jako člen kolektivního vedení, které hlídku vedlo minulý rok, když jsme se pustili do hlubší reorganizace naší práce.
 • Postoupil někdo na tvé dosavadní místo?
  V hlídce je spoustu mladých a nadějných vedoucích, kteří postupně zastávají čím dál tím víc práce, včetně té, kterou jsem v minulosti dělal já.
 • Máš pocit, že by se směřování hlídky mělo změnit nebo vylepšit?
  Vždycky je co zlepšovat, ale jsem přesvědčen o tom, že hlavní směřování hlídky je správné. Nemám tedy pocit, že bych měl přicházet se zásadní revolucí. Ostatně na vedení hlídky jsem se podílel i v minulých letech a měl jsem tedy dostatečný prostor se ke směřování hlídky vyjadřovat. Pokud bych ale měl zmínit konkrétní oblasti, na kterých teď začínáme intenzivněji pracovat, bylo by to třeba zefektivnění organizace práce v rámci týmu, pevnější ukotvení naší hlídky v církvi a péče o duchovní rozvoj vedoucích, praktické vzdělávání nových vedoucích…

Děkujeme Michalovi i Danovi za jejich odpovědi i čas, který tomu věnovali a přejeme jim Boží vedení, moudrost, dostatek sil a elánu do další služby.

Již brzy se dozvíme o generační výměně v 34. přední hlídce Nymburk 🙂

Copy link
Powered by Social Snap